Magnetinis rezonansas

  • Home
  • Magnetinis rezonansas

Magnetinio rezonanso tomografija – tai vienas iš būdų „nuskaitant“ žmogaus kūną atlikti daugelio ligų ar patologinių pakitimų diagnostiką. Šio tyrimo metu pacientas nėra švitinamas rentgeno spinduliais. Magnetinis rezonansas veikia principu, paremtu magnetinio lauko ir radijo bangų veikimu. Aparato, kuriame guldomas tiriamasis, viduje yra sukuriamas labai stiprus magnetinis laukas. Žmogaus kūnas veikiamas trumpalaikiais radijo bangų impulsais, o magnetas užfiksuoja grįžtančius pakitusius impulsus ir transformuoja juos į tiriamos srities vaizdą ekrane. Tiriamoji sritis skenuojama sluoksnis po sluoksnio, todėl, labai tiksliai galima nustatyti pakitimų vietą ir išplitimą paciento organuose. MRT tyrimo atsakymas parengiamas radiologui išanalizavus ir aprašius kompiuterinio vaizdo duomenis. Gauti rezultatai padeda suplanuoti reikiamą gydymo metodiką, stebėti ir vertinti gydymo veiksmingumą.

Kada atliekami tyrimai?


Magnetinio rezonanso tyrimas yra skirtas nustatyti galvos, stuburo ir vidaus organų patologijas ar diagnozuoti šių organų ligas. MRT efektyviausias nustatant pakitimus minkštuosiuose kūno audiniuose. Magnetinis rezonansas itin reikšmingas tiriant raumenų, raiščių, sausgyslių, sąnarių, kaulų čiulpų būklę. To dažnu atveju neįmanoma kokybiškai įvertinti kitais tyrimo metodais. Magnetinio rezonanso tomografija atliekama ir tais atvejais, kai negalima atlikti kompiuterinės tomografijos nėštumo metu ar negalima leisti kontrastinės medžiagos dėl inkstų būklės, jautrumo jodui.

Kaip atliekamas MRT tyrimas? 


MRT metu žmogus yra guldomas ant stalo, kuris yra įstumiamas į specialų aparatą. Jame yra nuskaitomos konkrečios žmogaus kūno dalys dėl kurių tyrimas ir yra atliekamas. Aparate yra sukuriamas stiprus magnetinis laukas, kuris yra nukreiptas į kūną. Tiesa, nereikia baimintis – žmogus nejus jokių bangų, procedūra – neskausminga. MRT metu pacientas gali girdėti triukšmą, kurį sukelia įrangos veikimas, tad nereikia jo baimintis. Jeigu norite – visada galite užsikimšti ausis arba per ausines klausytis mėgstamos muzikos, kuri padės atsipalaiduoti. Kiekvienas pacientas yra apmokomas – kaip reikia elgtis tyrimo metu. Ir nors nereikia atlikti jokių specialių gestų, tačiau komandos nariai – suteikia visą svarbiausią informaciją, kad pacientas būtų ramus. Kai kuriems pacientams į veną gali būti leidžiamas kontrastinis tirpalas. Tai yra skystas dažiklis, kuris gali padėti paryškinti tam tikras organizmo problemas, tad jas bus galima geriau pastebėti tyrimo metu. Jeigu labai bijote mažų patalpų – medikas gali Jums duoti raminančių vaistų, kurie padeda atsipalaiduoti ir net užmigti tyrimo metu. Jis trunka nuo 15 iki 60 minučių priklausomai nuo tiriamosios vietos. Gavus rezultatus – jie aptariami, atsakoma į pacientui kylančius klausimus.

Ką gali parodyti magnetinio rezonanso tyrimas?


Magnetinis rezonansas įgalina gydytoją specialistą pamatyti itin tikslius organų ir audinių vaizdus. Tyrimas yra neinvazinis ir neskausmingas. Dėl šių priežasčių MRT – tai geriausias būdas nustatyti pokyčius smegenų audiniuose. Magnetinio rezonanso tyrimas gali parodyti pažeistus smegenų audinius sergant išsėtine sklerozę, susiformavusius gerybinius ar piktybinius navikus ir jų išplitimą, audinio pokyčius esant kraujavimui į smegenis ar trūkstant deguonies po insulto. Detaliai atkurdamas širdies ir kraujagyslių vaizdus, padeda nustatyti įgimtą širdies ydą ar pakitimus po infarkto, sergant širdie angina. MRT gali būti fiksuojamos akių, vidinės ausies problemos, sąnarių pažeidimai artrito atveju, sporto traumų padariniai.

Ar galima magnetinį rezonansą atlikti be siuntimo?


Ar pacientui reikalingas magnetinis rezonansas, sprendžia gydantis gydytojas. Tik specialistas, žinodamas ką parodo tyrimas, gali įvertinti ar yra MRT skirti reikiamos indikacijos. Taip pat numatyti galimas pasekmes ir poveikį sveikatai. Magnetinis rezonansas su siuntimu atliekamas, kai būtina patikslinti diagnozę, o galimi kiti tyrimų metodai nesuteikia pakankamai informacijos. Tačiau tyrimai atliekami ir tais atvejais, kai pacientas siuntimo neturi ar procedūrą nori atlikti savo nuožiūra. Tuomet MRT bus mokamas, nes teritorinės ligonių kasos tokio tyrimo nekompensuos. Turintiems siuntimą, magnetinio rezonanso tomografijos paslaugos nemokamos, nepaisant to kur atliekamos, ar valstybinėje medicinos įstaigoje, ar privačiai.

Kaip pasiruošti MRT tyrimui?


Specialus pasiruošimas MRT tyrimui nėra reikalingas. Prieš procedūrą diagnostikos centro specialistai jūsų paprašys užpildyti klausimyną dėl galimų kontraindikacijų ir jas įvertins. Ruošiantis atlikti magnetinio rezonanso tomografiją nebūtina nutraukti jums skirtų vaistų vartojimo. Ar galima valgyti prieš tyrimą priklauso nuo tiriamos anatominės srities. Atliekant galvos, kaklo, krūtų srities magnetinio rezonanso tomografiją rekomenduojama nevalgyti apie dvi valandas iki tyrimo. Atliekant pilvo ar dubens organų magnetinio rezonanso tyrimą rekomenduojama nevalgyti apie keturias valandas. Krūtų tyrimą rekomenduojama daryti antrą ciklo savaitę.

Pasiruošti MRT tyrimams reikia ir psichologiškai. Deja, bet neretai gydytojams tenka susidurti su pacientais, turinčiais uždarų patalpų baimę. Prieš tyrimą pacientai supažindinami su instrukcijomis bei procedūros eiga. Kiekvienas pacientas procedūros metu turi galimybę paspausti specialią pompą, jog procedūra būtų nutraukta.

Aktualią informaciją apie pasiruošimą suteiks klinikos specialistas registruojantis procedūrai.

Ar MRT tyrimas skausmingas?


Vienas dažniausių pacientus neraminančių klausimų yra skausmas procedūros metu. Nors daugelis pacientų baiminasi, jog procedūra bus skausminga, gydytojai gali Jus patikinti, jog procedūros metu nejausite jokio skausmo.

Ar magnetinio rezonanso tomografija saugi?


Nėra žinių apie MRT šalutinius poveikius, tad tyrimas yra laikomas visiškai saugiu žmogaus organizmui. Tiesa, jis negali būti atliekamas tiems asmenims, kurie turi širdies stimuliatorių, poodinį defibriliatorių arba dirbtinius širdies vožtuvus. Taip pat nėra rekomenduojamas tiems, kurie turi akių, ausų arba bet kokius kitus implantus, kurių sudėtyje gali būti metalo. Nors tyrimas yra visiškai saugus, tačiau kai kurie  pacientai gali sugalvoti nepagrįstas baimes. Jeigu ir Jums kyla fobija – visada galite pasikalbėti su mūsų medikais, kurie ne tik atsakys į visus rūpimus klausimus, tačiau ir nuramins, paaiškins, padės suprasti – kaip veikia sistema ir pakartotinai patikins, kad nėra jokio šalutinio poveikio po tyrimo. Ir nors po visko kūno temperatūra gali pakilti porą laipsnių – tai nesukelia Jūsų organizmui jokio šoko ar kitokio neigiamo poveikio. Pasitikėkite Vakarų medicina, kurios galimybės yra labai plačiai išvystytos ir padeda pamatyti ligas, kol jos yra dar ankstyvajame etape.

Kiek trunka magnetinio rezonanso tyrimas?


Magnetinio rezonanso tyrimo trukmė priklauso nuo individualaus atvejo. Tyrimai tomografu gali užtrukti nuo 15 minučių iki 1 valandos.

Galimi šalutiniai poveikiai


Ar kenkia MRT žmogaus sveikatai? Medikų bendruomenė šiuo klausimu vieninga. Nėra žinomas joks šalutinis poveikis, kurį galėtų sukelti magnetinis rezonansas. Pasitaiko atvejų, kai tyrimą atliekant ilgai, žmogaus kūno temperatūra laikinai pakyla maždaug vienu laipsniu. Todėl MRT saugus tiek vėlesniuose nėštumo trimestruose, tiek vaikams. Tačiau šokių tokių nepatogumų gali sukelti tyrimo trukmė. MRT tyrimas gali trukti nuo dvidešimties minučių iki pusantros valandos. Visą procedūros laiką reikia išbūti gulimoje padėtyje nejudant. Tai nėra paprasta, o ypač įvairius skausmus kenčiantiems pacientams. Uždaro tipo tomografai primena siaurą tunelį. Papildomų priemonių reikia imtis žmonėms, jaučiantiems uždarų erdvių baimę. Tokiu atveju pablogėjus savijauta (prasidėjęs panikos priepuolis) gali tapti priežastimi tyrimą nutraukti. Turint sunkią ar lengvą klaustrofobijos formą, būtina apie tai pasakyti gydytojui. Žinoma esama ir atviro tipo tomografų. Tačiau dėl mažesnio magnetinio stiprio pastaraisiais naudotis tikslinga ne visada. Magnetinio rezonanso aparatas yra ganėtinai triukšmingas. Tam, kad išvengti triukšmo poveikio klausai pacientui uždedamos ausinės ar duodami ausų kištukai.

Kokiais atvejais negalima rinktis MRT tyrimo?


Nors magnetinio rezonanso sukeliamų šalutinių poveikių nėra nustatyta, tačiau egzistuoja tam tikros kontraindikacijos kai tyrimas nėra atliekamas. MRT negalima atlikti žindymo ir nėštumo metu (pirmasis trimestras). Paslauga neteikiama neramiems, traukulių varginamiems žmonėms. Kliūtis gali būti ir labai didelis antsvoris, kai žmogus tiesiog netelpa į tomografo cilindrą. MRT nedaromas pacientams turintiems metalinių implantų – protezų, kabių po operacijos, širdies elektrostimuliatorių, gimdos spiralę. Net tatuiruotės ar permanentinis makiažas gali sukelti nesklandumų. Odos paviršius tatuiruotės vietoje gali tapti jautrus ar skausmingas. Tačiau objektyviai įvertinti, galima tyrimą atlikti ar ne, geba tik gydytojas specialistas. Po tulžies operacijos pacientui paliktos metalinės kabės gali būti vertinamos kaip kontraindikacija. Tačiau tyrimą gydytojas leis atlikti, kai tiriama ne tulžies pūslės, o kita anatominė kūno sritis. Net ir pačios tulžies pūslės MRT gali būti daromas. Bet tik gydytojas gali žinoti ar skenavimo rezultatai bus pakankamai informatyvūs. Kadangi kabių vietoje atsiras stebimi vaizdo defektai. Net nėštumo atveju MRT atliekamas specialistui įvertinus tyrimo būtinybę ar atitinkamai jį koreguojant. Todėl neverta nerimauti savarankiškai svarstant ar galima rinktis MRT. Geriau pasitarkite su jus gydančiu gydytoju ar diagnostikos centro specialistu.

Kodėl verta kreiptis į mūsų diagnostikos centrą?


Sveikata yra pats svarbiausias žmogaus turtas, kuriam reikia skirti dėmesio ne tik tada, kai ligos užpuola, tačiau reguliariai. Mūsų tikslas, kad žmogus ne tik pasveiktų esant sveikatos problemoms, tačiau taip pat, kad jis nesirgtų. Štai todėl kviečiame kuo daugiau dėmesio skirti savo sveikatai, rūpintis kūnu ir nepamiršti reguliariai atlikti tyrimų tada, kol jaučiatės gerai. Magnetinio rezonanso tyrimas atliekamas esant tam tikroms sveikatos indikacijoms, tačiau mes suteiksime konsultaciją ir tada, kai tiesiog norite nusiraminti, pasitikrinti savo organizmo funkcionalumą. Ne tik atliekame tyrimus, tačiau taip pat ir konsultuojame, atsakome į klausimus. Suprantame, kad žinojimas – svarbu, o suprasti – būtina, nes tai ramina.

Mūsų diagnostikos centras Vilniuje teikia specialius pasiūlymus


Mūsų diagnostikos centras Vilniuje veikia jau daugiau nei dvidešimt metų. Noras padėti visiems pacientams ir teigiami jų atsiliepimai mus skatino plėstis. Šiai dienai esame subūrę kvalifikuotų radiologų ir kitų specializacijų gydytojų komandą. Klinikoje teikiame platų sveikatos diagnostikos paslaugų spektrą. Pacientai mūsų įstaigoje gali registruotis magnetinio rezonanso tyrimui ir su siuntimu, ir be siuntimo. Turintiems gydytojo siuntimą ir apsidraudusiems privalomuoju sveikatos draudimu, už procedūrą mokėti nereikia. Norintiems MRT atlikti be siuntimo, šioms paslaugoms taikomos Lietuvoje konkurencingos kainos. Taip pat klinika teikia specialius pasiūlymus tyrimus atlikti pigiau. Paslaugų kainoms yra taikomos nuolaidos ir akcijos. Apie jas informaciją rasite mūsų tinklapyje ar susisiekę kontaktuose nurodytu telefonu.

Kaip užsiregistruoti tyrimams?


Jeigu Jums reikalingas magnetinio rezonanso tyrimas – tokiu atveju kviečiame susisiekti su mumis Jums labiausiai tinkamu būdu. Galite rašyti elektroniniu paštu uab.tomografija@gmail.com arba skambinti telefonu 8 5 271 1781. Lauksime Jūsų vizito nuo pirmadienio iki penktadienio  8:00 – 16:00 valandomis. Žinoma, su mumis galite susisiekti ne tik dėl registracijos, tačiau ir turint klausimų dėl MRT tyrimo. Mums svarbu, jog kiekvienas pacientas jaustųsi kuo geriau, kad tyrimas jam nekeltų jokių baimių ir nepagrįstų abejonių. Kuo greičiau bus gauti rezultatai – tuo efektyviau bus galima kovoti su liga arba kitais organizmo pokyčiais.

    Susisiekite

    UAB „Tomografija“