Galvos kompiuterinė tomografija

Galvos kompiuterinė tomografija (KT) – tai inovatyvus radiologinis diagnostinis tyrimas. Šio tyrimo metodas paremtas tomografo geba rentgeno spindulių pagalba atvaizduoti tiek kaulinę galvos struktūrą, tiek minkštuosius audinius. Nuo paprastos rentgeno nuotraukos kompiuterinio tomografo atkurtas vaizdas skiriasi savo detalumu. KT metu galvos sritis skenuojama sluoksnis po sluoksnio. Taip be chirurginės intervencijos galima nustatyti pokyčius ar jų apimtį bet kurioje galvos smegenų dalyje. Gydytojas gauna galimybę be skalpelio pažvelgti į paciento „galvos vidų“ ir įvertinti kaukolės, smegenų, akių, nosies kanalų, venų, arterijų, audinių būklę. Didelis privalumas yra ir tai, kad kompiuterinė tomografija atliekama labai greitai ir paprastai. Galvos srities peršvietimas trunka apie dešimt minučių. Tuo metu pacientas turi tik ramiai gulėti ant specialaus stalo. Todėl galvos kompiuterinė tomografija nepamainoma skubiais atvejais, diagnozuojant galvos smegenų pakitimus, vertinant suplanuoto gydymo efektyvumą.

Ką parodo tyrimas?


Galvos kompiuterinės tomografijos tyrimas pasitelkiamas nustatyti galvos traumų pasekmes. Galvos KT nuskaitymas naudojamas aptikti kraujavimui, smegenų sužalojimui, kaukolės lūžiams. Kompiuterinė tomografija atliekama, kai reikia įvertinti kaulų ir minkštųjų audinių pažeidimus planuojant chirurginę rekonstrukciją po traumos.

KT ypač dažnai naudojama diagnozuoti onkologinius susirgimus. Tyrimas informatyvus nustatant ar smegenyse esama navikų bei vertinant jų išplitimo laipsnį. Gauti duomenys padeda planuoti galvos smegenų arba kitų audinių vėžio spindulinę terapiją, o taip pat stebėti gydimo rezultatus.

Galvos tomografija įgalina gydytojus atlikti kaukolės ligų ar apsigimimų diagnostiką. Tyrimo metu aptinkamos tokios struktūrinės anomalijos, kaip padidėjusios smegenų ertmės (skilveliai) pacientams, sergantiems hidrocefalija. Galvos KT naudinga, kai reikia diagnozuoti kaukolės šone esančio smilkinio kaulo ligas, kurios gali sukelti klausos problemų. Tomografija padeda nustatyti, ar paranasaliniuose sinusuose yra uždegiminių arba kitų pakitimų.

Be kita ko, galvos smegenų kompiuterinė tomografija yra svarbi insulto diagnozavimo ir gydymo dalis. Šis tyrimo metodas tiksliai nustato ne tik kraujavimą į galvos smegenų audinius, bet ir ankstyvuosius audinio pažeidimus. Galvos KT pasitelkiama vertinti aneurizmas ar jų plyšimo sukeltą kraujavimą, arteriovenines anomalijas bei kraujagyslių būklę.

Kaip pasiruošti galvos tyrimui?


Įprasta, jog atlikti galvos kompiuterinės tomografijos tyrimą nukreipia gydantis gydytojas. Ligoniams su siuntimu KT paslaugos teikiamos tiek valstybinėse gydimo įstaigose, tiek privačiai veikiančiose klinikose. Mūsų diagnostikos centras užtikrina galimybę galvos kompiuterinę tomografiją atlikti su siuntimu ir be siuntimo. Centro gydytojai specialistai įvertina tyrimo būtinybę ir suteikia visą reikiamą informaciją.

Galvos KT tyrimui specialaus pasiruošimas nėra reikalingas. Jei galvos tomografijai atlikti bus naudojama kontrastinė medžiaga, jūsų paprašys kelias valandas nieko nevalgyti ir negerti. Atvykus į kliniką atlikti KT, praverstų dėvėti lengvus, nevaržančius rūbus. Taip bus patogiau atsigulti ant tyrimų stalo ir išbūti procedūrai skirtą laiką.

Metaliniai daiktai, tokie kaip papuošalai, segtukai, akinių rėmeliai, gali turėti įtakos tomografinio vaizdo tikslumui. Prieš tyrimą juos reikėtų nusiimt, o geriausia palikti namuose. Jūsų taip pat gali paprašyti išsiimti klausos aparatą ar dantų protezus. Tyrimų dieną geriau apsieiti be makiažo, plaukų modeliavimo priemonių.

Būtinai iš anksto informuokite gydytoją specialistą apie naujai atsiradusius sveikatos pokyčius, alergijas (ypač jodo preparatams), vartojamus vaistus. Ypatingai svarbu, kad moterys praneštų apie esamą ar galimą nėštumą. Prieš procedūrą jums reikės užpildyti sutikimo tirtis formą ir atsakyti į panašaus pobūdžio klausimus.

Ar tyrimas saugus?


Galvos kompiuterinė tomografija yra neskausminga, lengva procedūra, o jos trukmė itin trumpa. Tyrimo metu pacientui tereikia ramiai gulėti ant specialaus stalo, kuris pats įslenka į apvalios formos tomografo aparato tunelį. Tomografas skleidžia rentgeno spindulius. Rentgeno spinduliai, perėję tiriamą kūno sritį, sukuria vaizdą ekrane. Gydytojas radiologas įprastai būna gretimoje patalpoje, kurioje sumontuota vaizdo apdorojimo sistema. Gydytojas valdo skenerį, stebi gaunamą vaizdą ir bendrauja su pacientu per mikrofoną.

Kompiuterinės tomografijos tyrimo metu skausmas nėra juntamas. Tačiau tam tikrą diskomfortą gali patirti pacientai, kurie dėl sveikatos sutrikimų kenčia lėtinį skausmą arba tie, kurie jaučia uždarų patalpų baimę. Tuomet tyrimus atliekantys specialistai gali pasiūlyti efektyvių būdų ar net vaistų, padėsiančiu geriau jaustis procedūros metu.

Galvos kompiuterinei tomografijai atlikti gali būti naudojama kontrastinė medžiaga. Kontrasto preparatus parastai reikia išgerti arba jie suleidžiami atliekant injekciją į veną. Kontraste esantis jodas gali sukelti alerginę reakcija. Tiesa, sunkios alerginės reakcijos pasitaiko retai, o ir radiologijos centro darbuotojai turi visas priemones su jomis susidoroti.

Koks galimas šalutinis poveikis?


Kompiuterinės tomografijos tyrimo metu pacientas yra veikiamas rentgeno spinduliais, arba kitaip – radiacija. Nors rentgeno spinduliai žmogaus kūne nesikaupia, tačiau gali padaryti tam tikrą žalą. Ar kenksminga KT procedūra, priklauso nuo poveikio laiko ir skenuojamos kūno srities ploto. Nuo per didelio jonizuojančios spinduliuotės kiekio gali kilti onkologinių ligų ir genetinių pakitimų rizika. Galvos kompiuterinės tomografijos metu gaunama apšvita prilygsta penkių mėnesių natūraliai foninei spinduliuotei. Toks apšvitos kiekis sąlyginai nedidelis, todėl šalutinio poveikio pasireiškimo rizika yra minimali. Nėščioms moterims ir vaikams kompiuterinė tomografija nėra rekomenduojama. Tačiau kiek saugu atlikti procedūrą konkrečiam pacientui, gali įvertina tik gydytojas specialistas. Jis apžvelgia ar esamos indikacijos pakankamos skirti kompiuterinę tomografiją, ar atlikti visi kiti įmanomi tyrimai.

    Susisiekite

    UAB „Tomografija“