Kompiuterinė tomografija

  • Home
  • Kompiuterinė tomografija

Kompiuterinė tomografija – tai vienas pažangiausių diagnostikos metodų. Šio tyrimo trukmė trumpa, o informatyvumas itin didelis. Norint trumpai apibrėžti kas yra kompiuterinės tomografijos tyrimas, galime jį prilygint žmogaus vidaus struktūrų nuskenavimui.

KT tyrimas atliekamas, kai būtina nustatyti žmogaus organų būklę be intervencinių procedūrų. Per trumpą laiką gaunamas detalus tam tikros kūno vietos vaizdas tarsi „supjaustant“ ją, bet nesiskverbiant į organizmo vidų chirurginiu būdu. Procedūra atliekama specialiu aparatu skleidžiant rentgeno spindulius. Jonizuojanti spinduliuotė, perėjusi tam tikrą kūno sritį, patenka į aparato detektorius. Tuomet signalas apdorojamas ir dvimatis ar net trimatis kūno vidaus vaizdas tampa matomas kompiuterio ekrane.

Kompiuterinės rentgeno tomografijos būdu gaunamas vaizdas ryškesnis ir daug aiškesnis nei paprastos rentgeno nuotraukos. Aukšta įrenginio skiriamoji geba leidžia tiksliai matyti atskirus organus, kaulus, jų struktūrą ir būklę.

Gautas vaizdas ar jo spausdintinė nuotrauka – tai išsamūs duomenys apie žmogaus sveikatos būklę.

Ką parodo kompiuterinės tomografijos (KT) tyrimas?


Kompiuterinė tomografija yra nepamainomas tyrimas, kai paciento būklę reikia įvertinti labai greitai. Įtariant sunkią galvos traumą po autoįvykio, esant hemoraginio ar išeminio insulto požymiams tomografas tiesiogine to žodžio prasme padeda gelbstint gyvybę. Kompiuterinė tomografija atliekama ir tuomet, kai pacientas netekęs sąmonės arba gyvybinės funkcijos palaikomos aparatais, o dėl kontraindikacijų MRT tyrimas negalimas.

Kompiuterinė tomografija naudojama ne tik tuomet kai reikalinga skubi diagnostika. KT tyrimų duomenys nepamainomi diagnozuojant ligas onkologijoje, neurologijoje, ortopedijoje, chirurgijoje. Kompiuterinio rentgeno tomografo pagalba nustatomas kaulų ir audinių struktūrų tankis, navikų paplitimas, organų pažeidimai ar jų patologiniai pokyčiai, kraujagyslių būklė, įgimti defektai, akmenų buvimas, kraujotakos sutrikimai. Apsilankę diagnostikos centre ir atlikę apžiūrą, galite gauti objektyvų sveikatos būklės įvertinimą. O tai padės planuoti efektyvų gydymą.

Kompiuterinė tomografija padeda ištirti žmogaus organų pokyčius. Todėl tyrimas atliekamas, jei reikia nustatyti skirto gydymo efektyvumą. Tokiu būdu įvertinama ar tęsti, ar keisti pasirinkto gydimo metodiką. Tai ypač aktualu pacientams, stebimiems dėl navikinių susirgimų, galvos smegenų, stuburo, krūtinės ar pilvo organų ligų.

Kada atliekamas kompiuterinės tomografijos tyrimas?


Atsiradus tam tikrai patologijai, gydytojui gali prireikti modernios įrangos pagalbos, jog galėtų tiksliai diagnozuoti problemą ir paskirti tinkamą gydymą. Būtent tokiais atvejais ir prireikia kompiuterinės tomografijos tyrimo.

Kiek laiko trunka KT tyrimas?


Kompiuterinė tomografija užtrunka neilgai. Tyrimas trunka maždaug apie 15 minučių. Visgi kompiuterinės tomografijos trukmė priklauso ir tuo to, kaip sklandžiai vyksta tyrimas. Jeigu ateisite į tyrimą pasiruošę (prieš tyrimą Jums bus pateikti nurodymai, kaip pasiruošti), tuomet tyrimas turėtų eiti sklandžiai ir baigtis po 15 minučių. Visgi tam tikrais atvejais tyrimas prailgsta dėl nepagrįstų pacientų baimių arba tenka jį atidėti vėlesniam laikui, nes pacientas nepaisė suteiktų rekomendacijų prieš procedūrą. Jeigu nenorite, jog tyrimas prailgtų, pasidomėkite apie tai, kaip vyksta KT tyrimas prieš vizitą pas gydytoją.

Kaip pasiruošti tyrimui?


Specialus pasiruošimas galvos, stuburo, krūtinės ląstos ir kitiems kompiuterinės tomografijos tyrimams nėra reikalingas. Prieš procedūrą jūsų paprašys užpildyti sutikimo tirtis formą. Teks nusiimti visus metalinius daiktus, pašalinti protezus.

Tačiau yra keletas būtinų sąlygų, kad būtų galima atlikti tyrimą ar gauti kuo tikslesnius duomenis.

Jei jums bus atliekamas kontrastinis tyrimas, gali tekti išgerti arba jums bus sušvirkštas kontrastinis tirpalas. Jis tiriamą sritį padaro labiau matomą, dėl to tyrimai būna išsamesni bei tikslesni. Vietoje, kurioje suleidžiama kontrastinė medžiaga, gali atsirasti patinimas, skausmas, kraujavimas į poodinius audinius ar net odos pigmentacijos pokyčiai. Visgi dėl to nerimauti dažniausiai nereikia. Procedūra atliekama laikantis aseptikos ir antiseptikos nurodymų. Be to, ji naudojama laikantis gamintojų reikalavimų. Tam tikrais atvejais kontrastinis tyrimas gali sukelti ir kitus simptomus – bėrimus, pykinimą, dusulį, raumenų sunkumą, sąnarių sustingimą ar skausmą ir kt., šie simptomai neretai pasireiškia dėl alerginės reakcijos. Jeigu esate jautrūs jodo preparatams (kontrastinei medžiagai), būtinai informuokite apie tai gydytoją. Tiems, kurie alergiški jodui, neatliekamas tyrimas su kontrastine medžiaga. Ar būtina leisti kontrastinę medžiagą gydytojas taip pat sprendžia ir atsižvelgdamas į kraujo serumo kreatino tyrimų rezultatus. Dėl to reikia nepamiršti atlikti šių tyrimų prieš KT tyrimą.

Atliekant širdies tyrimus, būtina sąlyga, kad širdies ritmas būtų ne mažesnis nei 65 kartai per minutę. Kitu atveju tyrimo nebus galima atlikti.

Atliekant kaklo minkštųjų audinių, krūtinės ląstos ar galvos srities tyrimus, reikėtų prieš tyrimą nevalgyti bent 2 valandas. Taip pat tyrimo dieną nenaudoti makiažo ar plaukų modeliavimo priemonių.

Tyrimo kokybei gali turėti įtakos priaugintos blakstienos ar nagų lakas.

Jei tyrimas atliekamas pilvo ar dubens srityje, patariama nevalgyti ir negerti apie keturias ar šešias valandas iki tyrimo. Moterims, kurioms bus atliekamas dubens srities tyrimas, prieš tyrimą reikėtų nesišlapinti, kad šlapimo pūslė būtų pilna.

Registraciją tyrimui atliekantis diagnostikos centro specialistas išsamiai informuos apie tai, kaip daroma procedūra ir kokio pasiruošimo reikia.

Ar kompiuterinės tomografijos tyrimas kenksmingas?


Atliekant rentgeno diagnostikos procedūras žmogaus kūnas yra veikiamas jonizuojančios spinduliuotės, kitaip tariant, apšvitinamas. Kompiuterinės tomografijos tyrimų metu pacientas gauna palyginti didelę radiacijos dozę. Iš natūralios aplinkos tokią apšvitą gauname per 8 ar 12 mėnesių. Todėl natūraliai kyla klausimas apie riziką susirgti vėžiu atlikus kompiuterinę tomografiją. Vieno tyrimo kenksmingumas tikrai nėra didelis, todėl vėžinių susirgimų pavojaus tikimybė prilygsta nuliui. Jei tyrimas atliekamas daug kartų, o kūno tiriamoji sritis didelė, tuomet onkologinių ligų išsivystymo tikimybė padidėja. Tačiau nereikia pamiršti, jog kompiuterinės tomografijos tyrimai turi būti skiriami tik tuomet, kai nėra kitų būdų diagnozuoti ligas ar įvertinti žmogaus būklę. Tuomet, kai didesnė žala bus padaryta tyrimo neatlikus.

Stengiantis išvengti bet kokios nereikalingos apšvitos grėsmės, tomografijos tyrimų nerekomenduojama atlikti nėštumo metu. Tačiau jei tyrimo būtinumą rodo nėščiosios gyvybinės indikacijos, dedamos visos pastangos, kad vaisius gautų kaip įmanomą mažesnę apšvitą. Ar kenksminga vaisiui bus atliekama procedūra, priklauso ir nuo tiriamos kūno vietos. O štai žindymas nėra kliūtis tyrimui atlikti. Skenavimo metu gauta apšvita žmogus kūne nesikaupia ir šia prasme maitinti kūdikį yra saugu. Jei vis tik mama nerimauja, pataria dvidešimt keturias valandas susilaikyti nuo žindymo. O kūdikį maitinti prieš procedūrą pasiruoštu pienu.

Ar KT tyrimas skausmingas?


Prieš kompiuterinės tomografijos tyrimą neretai gydytojams tenka susidurti su pacientų nuogąstavimais dėl skausmo procedūros metu. Tokios baimės visiškai nepagrįstos ir jos neturėtų būti priežastis, kodėl yra atsisakoma atlikti kompiuterinės tomografijos tyrimą. Kompiuterinė tomografija yra neskausmingas tyrimas ir įprastai jokie pojūčiai tyrimo metu nejaučiami.

KT tyrimo šalutiniai poveikiai


Kompiuterinės tomografijos tyrimo šalutinis poveikis yra siejamas su jonizuojančios spinduliuotės veika. Didelė apšvita sukelia vėžinių ir genetinių pakitimų vystymosi tikimybę. Labiausiai spinduliuotė veikia lytines liaukas ir kaulų čiulpus. Todėl moterims nėštumo metu bei visiems jauniems žmonėms tyrimas atliekamas tik esant neišvengiamai būtinybei. Ar kenkia apšvitos poveikis, ir kaip reikšmingai, priklauso ir nuo jo trukmės, veikiamos kūno vietos, bendros sveikatos būklės. Todėl kiekvieno paciento atveju yra individualus. Kiekvienam pacientui pirmiausia vertėtu pasitarti su gydančiu gydytojų ar diagnostikos centro specialistu.

Ar reikalingas siuntimas šiam tyrimui?


Kompiuterinės rentgeno tomografijos paslaugos teikiamos ir valstybinėse, ir privačiose medicinos klinikose. Šiuos tyrimus privačiai galima atlikti su siuntimu ir be siuntimo. Abiem atvejais rekomenduojama rimta ir nuodugni gydytojo specialisto konsultacija. Be to, svarbu ne tik kaip atliekama pati procedūra, bet ir kaip dešifruojami gauti duomenys. Todėl renkantis tyrimų kliniką labiau verta pasikliauti įstaigos patikimumu, atsiliepimais ir dirbančių medikų patirtimi. Vilniuje įsikūręs diagnostikos centras UAB „Tomografija“ ne tik profesionaliai atlieka kompiuterinės tomografijos tyrimus, bet ir siekia nuoširdžiai bendrauti bei patarti kiekvienam savo pacientui. Diagnostikos centre taikomos paslaugų kainos priklauso nuo jų pobūdžio ir sudėtingumo. Neretai siūlomos nuolaidos bei akcijos, kuomet tyrimai pacientams atliekami pigiau. Jei turite gydytojo siuntimą, verta žinoti, kad tam tikri tyrimai bei teikiamos paslaugos yra kompensuojamos teritorinių ligonių kasų skyrių.

Kiek kainuoja kompiuterinės tomografijos tyrimas?


Mums svarbu, jog mūsų klientai liktų patenkinti ne tik paslaugų kokybe, bet ir kaina. Todėl stengiamės pasiūlyti gerą kainos ir kokybės santykį. Konkreti paslaugų kaina priklauso nuo to, kuriai sričiai bus atliekama kompiuterinė tomografija. Mūsų kainyne galite rasti kompiuterinės tomografijos bei kitų tyrimų kainas.

Kodėl verta rinktis mus?


Suprantame, kad medicininiai tyrimai nėra ne tik labai malonūs, tačiau dažnai kelia labai daug klausimų. Nuo pačio tyrimo eigos iki rezultatų aptarimų, kurie ne visada aiškūs. Mūsų tikslas pasirūpinti, jog kompiuterinės tomografijos tyrimai būtų atlikti ne tik kokybiškai, tačiau ir pacientai gautų visus jiems rūpimus atsakymus į klausimus. Tiek dėl pasiruošimo, tiek dėl paties tyrimo, galiausiai, rezultatų, kuriuos aiškiname mūsų pacientams suprantama kalba. Tikimės, jog tokiu atveju KT tyrimas Jums nekels jokių nepagrįstų baimių ir ateisite pas mus nuoširdžiai norintys sužinoti atsakymą, kuris gali padėti laiku imantis priemonių – nugalėti bet kokią ligą. Mes – su Jumis ir sveikti galime kartu.

Kaip užsiregistruoti tyrimams?


Jeigu Jums reikalingas kompiuterinės tomografijos tyrimas – kviečiame pasinaudoti mūsų paslaugomis, kurios apima ne tik patį tyrimą, tačiau taip pat ir nuoširdžias bei aiškias konsultacijas. Registruotis tyrimui galite telefonu 8 5 271 1781 arba elektroniniu paštu uab.tomografija@gmail.com. Mūsų darbo laikas yra: pirmadienis – penktadienis 8:00 – 16:00. Stengiamės ne tik pasiūlyti pacientams jiems labiausiai tinkamą registracijos datą, tačiau ir atlikti tyrimus kuo skubiau. Žinome, kad norisi kuo greičiau gauti rezultatus ir imtis tinkamų priemonių kovoje su galima liga. Jeigu turite klausimų – visada galite susisiekti su mumis. Mums svarbus kiekvienas klientas, tad konsultuojame ir telefonu.

    Susisiekite

    UAB „Tomografija“