Magnetinis rezonansas

Magnetinio rezonanso tomografija – tai vienas iš būdų „nuskaitant“ žmogaus kūną atlikti daugelio ligų ar patologinių pakitimų diagnostiką. Šio tyrimo metu pacientas nėra švitinamas rentgeno spinduliais. MRT tyrimo principas paremtas magnetinio lauko ir radijo bangų veikimu. Aparato, kuriame guldomas tiriamasis, viduje yra sukuriamas labai stiprus magnetinis laukas. Žmogaus kūnas veikiamas trumpalaikiais radijo bangų impulsais, o magnetas užfiksuoja grįžtančius pakitusius impulsus ir transformuoja juos į tiriamos srities vaizdą ekrane. Tiriamoji sritis skenuojama sluoksnis po sluoksnio, todėl, labai tiksliai galima nustatyti pakitimų vietą ir išplitimą paciento organuose. Tyrimo atsakymas parengiamas radiologui išanalizavus ir aprašius kompiuterinio vaizdo duomenis. Gauti rezultatai padeda suplanuoti reikiamą gydymo metodiką, stebėti ir vertinti gydymo veiksmingumą.

 

Kada atliekami tyrimai?

 

Magnetinio rezonanso tyrimas yra skirtas nustatyti galvos, stuburo ir vidaus organų patologijas ar diagnozuoti šių organų ligas. MRT efektyviausias nustatant pakitimus minkštuosiuose kūno audiniuose. Magnetinis rezonansas itin reikšmingas tiriant raumenų, raiščių, sausgyslių, sąnarių, kaulų čiulpų būklę. To dažnu atveju neįmanoma kokybiškai įvertinti kitais tyrimo metodais. MRT atliekamas ir tais atvejais, kai negalima atlikti kompiuterinės tomografijos nėštumo metu ar negalima leisti kontrastinės medžiagos dėl inkstų būklės, jautrumo jodui.

 

Ką gali parodyti magnetinio rezonanso tyrimas?

 

Magnetinis rezonansas įgalina gydytoją specialistą pamatyti itin tikslius organų ir audinių vaizdus. Tyrimas yra neinvazinis ir neskausmingas. Dėl šių priežasčių MRT – tai geriausias būdas nustatyti pokyčius smegenų audiniuose. Magnetinio rezonanso tyrimas gali parodyti pažeistus smegenų audinius sergant išsėtine sklerozę, susiformavusius gerybinius ar piktybinius navikus ir jų išplitimą, audinio pokyčius esant kraujavimui į smegenis ar trūkstant deguonies po insulto. Detaliai atkurdamas širdies ir kraujagyslių vaizdus, padeda nustatyti įgimtą širdies ydą ar pakitimus po infarkto, sergant širdie angina. MRT gali būti fiksuojamos akių, vidinės ausies problemos, sąnarių pažeidimai artrito atveju, sporto traumų padariniai.

 

Ar galima tyrimą atlikti be siuntimo?

 

Ar pacientui reikalingas MRT, sprendžia gydantis gydytojas. Tik specialistas, žinodamas ką parodo tyrimas, gali įvertinti ar yra MRT skirti reikiamos indikacijos. Taip pat numatyti galimas pasekmes ir poveikį sveikatai. Magnetinis rezonansas atliekamas, kai būtina patikslinti diagnozę, o galimi kiti tyrimų metodai nesuteikia pakankamai informacijos. Tačiau tyrimai atliekami ir tais atvejais, kai pacientas siuntimo neturi ar procedūrą nori atlikti savo nuožiūra. Tuomet MRT bus mokamas, nes teritorinės ligonių kasos tokio tyrimo nekompensuos. Turintiems siuntimą, MRT paslaugos nemokamos, nepaisant to kur atliekamos, ar valstybinėje medicinos įstaigoje, ar privačiai.

 

Kaip pasiruošti MRT tyrimui?

 

Specialus pasiruošimas MRT tyrimui nėra reikalingas. Prieš procedūrą diagnostikos centro specialistai jūsų paprašys užpildyti klausimyną dėl galimų kontraindikacijų ir jas įvertins. Ruošiantis atlikti MRT nebūtina nutraukti jums skirtų vaistų vartojimo. Ar galima valgyti prieš tyrimą priklauso nuo tiriamos anatominės srities. Atliekant galvos, kaklo, krūtų srities magnetinio rezonanso tomografiją rekomenduojama nevalgyti apie dvi valandas iki tyrimo. Atliekant pilvo ar dubens organų MRT rekomenduojama nevalgyti apie keturias valandas. Krūtų tyrimą rekomenduojama daryti antrą ciklo savaitę.

Būtent jums aktualią informaciją apie pasiruošimą suteiks gydytojas, ar klinikos specialistas registruojantis procedūrai.

 

Galimi šalutiniai poveikiai

 

Ar kenkia MRT žmogaus sveikatai? Medikų bendruomenė šiuo klausimu vieninga. Nėra žinomas joks šalutinis poveikis, kurį galėtų sukelti magnetinis rezonansas. Pasitaiko atvejų, kai tyrimą atliekant ilgai, žmogaus kūno temperatūra laikinai pakyla maždaug vienu laipsniu. Todėl MRT saugus tiek vėlesniuose nėštumo trimestruose, tiek vaikams. Tačiau šokių tokių nepatogumų gali sukelti tyrimo trukmė. MRT tyrimas gali trukti nuo dvidešimties minučių iki pusantros valandos. Visą procedūros laiką reikia išbūti gulimoje padėtyje nejudant. Tai nėra paprasta, o ypač įvairius skausmus kenčiantiems pacientams. Uždaro tipo tomografai primena siaurą tunelį. Papildomų priemonių reikia imtis žmonėms, jaučiantiems uždarų erdvių baimę. Tokiu atveju pablogėjus savijauta (prasidėjęs panikos priepuolis) gali tapti priežastimi tyrimą nutraukti. Turint sunkią ar lengvą klaustrofobijos formą, būtina apie tai pasakyti gydytojui. Žinoma esama ir atviro tipo tomografų. Tačiau dėl mažesnio magnetinio stiprio pastaraisiais naudotis tikslinga ne visada. Magnetinio rezonanso aparatas yra ganėtinai triukšmingas. Tam, kad išvengti triukšmo poveikio klausai pacientui uždedamos ausinės ar duodami ausų kištukai.

 

Kokiais atvejais negalima rinktis MRT tyrimo?

 

Nors magnetinio rezonanso sukeliamų šalutinių poveikių nėra nustatyta, tačiau egzistuoja tam tikros kontraindikacijos kai tyrimas nėra atliekamas. MRT negalima atlikti žindymo ir nėštumo metu (pirmasis trimestras). Paslauga neteikiama neramiems, traukulių varginamiems žmonėms. Kliūtis gali būti ir labai didelis antsvoris, kai žmogus tiesiog netelpa į tomografo cilindrą. MRT nedaromas pacientams turintiems metalinių implantų – protezų, kabių po operacijos, širdies elektrostimuliatorių, gimdos spiralę. Net tatuiruotės ar permanentinis makiažas gali sukelti nesklandumų. Odos paviršius tatuiruotės vietoje gali tapti jautrus ar skausmingas. Tačiau objektyviai įvertinti, galima tyrimą atlikti ar ne, geba tik gydytojas specialistas. Po tulžies operacijos pacientui paliktos metalinės kabės gali būti vertinamos kaip kontraindikacija. Tačiau tyrimą gydytojas leis atlikti, kai tiriama ne tulžies pūslės, o kita anatominė kūno sritis. Net ir pačios tulžies pūslės MRT gali būti daromas. Bet tik gydytojas gali žinoti ar skenavimo rezultatai bus pakankamai informatyvūs. Kadangi kabių vietoje atsiras stebimi vaizdo defektai. Net nėštumo atveju MRT atliekamas specialistui įvertinus tyrimo būtinybę ar atitinkamai jį koreguojant. Todėl neverta nerimauti savarankiškai svarstant ar galima rinktis MRT. Geriau pasitarkite su jus gydančiu gydytoju ar diagnostikos centro specialistu.

 

Mūsų diagnostikos centras Vilniuje teikia specialius pasiūlymus

 

Mūsų diagnostikos centras Vilniuje veikia jau daugiau nei dvidešimt metų. Noras padėti visiems pacientams ir teigiami jų atsiliepimai mus skatino plėstis. Šiai dienai esame subūrę kvalifikuotų radiologų ir kitų specializacijų gydytojų komandą. Klinikoje teikiame platų sveikatos diagnostikos paslaugų spektrą. Pacientai mūsų įstaigoje gali registruotis magnetinio rezonanso tyrimui ir su siuntimu, ir be siuntimo. Turintiems gydytojo siuntimą ir apsidraudusiems privalomuoju sveikatos draudimu, už procedūrą mokėti nereikia. Norintiems MRT atlikti be siuntimo, šioms paslaugoms taikomos Lietuvoje konkurencingos kainos. Taip pat klinika teikia specialius pasiūlymus tyrimus atlikti pigiau. Paslaugų kainoms yra taikomos nuolaidos ir akcijos. Apie jas informaciją rasite mūsų tinklapyje ar susisiekę kontaktuose nurodytu telefonu.