Kompiuterinė tomografija

Kompiuterinė tomografija – tai vienas pažangiausių diagnostikos metodų. Šio tyrimo trukmė trumpa, o informatyvumas itin didelis. Norint trumpai apibrėžti kas yra kompiuterinės tomografijos tyrimas, galime jį prilygint žmogaus vidaus struktūrų nuskenavimui.

KT tyrimas atliekamas, kai būtina nustatyti žmogaus organų būklę be intervencinių procedūrų. Per trumpą laiką gaunamas detalus tam tikros kūno vietos vaizdas tarsi „supjaustant“ ją, bet nesiskverbiant į organizmo vidų chirurginiu būdu. Procedūra atliekama specialiu aparatu skleidžiant rentgeno spindulius. Jonizuojanti spinduliuotė, perėjusi tam tikrą kūno sritį, patenka į aparato detektorius. Tuomet signalas apdorojamas ir dvimatis ar net trimatis kūno vidaus vaizdas tampa matomas kompiuterio ekrane.

Kompiuterinės rentgeno tomografijos būdu gaunamas vaizdas ryškesnis ir daug aiškesnis nei paprastos rentgeno nuotraukos. Aukšta įrenginio skiriamoji geba leidžia tiksliai matyti atskirus organus, kaulus, jų struktūrą ir būklę.

Gautas vaizdas ar jo spausdintinė nuotrauka – tai išsamūs duomenys apie žmogaus sveikatos būklę.

 

Ką parodo kompiuterinės tomografijos (KT) tyrimas?

 

Kompiuterinė tomografija yra nepamainomas tyrimas, kai paciento būklę reikia įvertinti labai greitai. Įtariant sunkią galvos traumą po autoįvykio, esant hemoraginio ar išeminio insulto požymiams tomografas tiesiogine to žodžio prasme padeda gelbstint gyvybę. Kompiuterinė tomografija atliekama ir tuomet, kai pacientas netekęs sąmonės arba gyvybinės funkcijos palaikomos aparatais, o dėl kontraindikacijų MRT tyrimas negalimas.

Kompiuterinė tomografija naudojama ne tik tuomet kai reikalinga skubi diagnostika. KT tyrimų duomenys nepamainomi diagnozuojant ligas onkologijoje, neurologijoje, ortopedijoje, chirurgijoje. Kompiuterinio rentgeno tomografo pagalba nustatomas kaulų ir audinių struktūrų tankis, navikų paplitimas, organų pažeidimai ar jų patologiniai pokyčiai, kraujagyslių būklė, įgimti defektai, akmenų buvimas, kraujotakos sutrikimai. Apsilankę diagnostikos centre ir atlikę apžiūrą, galite gauti objektyvų sveikatos būklės įvertinimą. O tai padės planuoti efektyvų gydymą.

Kompiuterinė tomografija padeda ištirti žmogaus organų pokyčius. Todėl tyrimas atliekamas, jei reikia nustatyti skirto gydymo efektyvumą. Tokiu būdu įvertinama ar tęsti, ar keisti pasirinkto gydimo metodiką. Tai ypač aktualu pacientams, stebimiems dėl navikinių susirgimų, galvos smegenų, stuburo, krūtinės ar pilvo organų ligų.

 

Kaip pasiruošti tyrimui?

 

Specialus pasiruošimas galvos, stuburo, krūtinės ląstos ir kitiems kompiuterinės tomografijos tyrimams nėra reikalingas. Prieš procedūrą jūsų paprašys užpildyti sutikimo tirtis formą. Teks nusiimti visus metalinius daiktus, pašalinti protezus.

Tačiau yra keletas būtinų sąlygų, kad būtų galima atlikti tyrimą ar gauti kuo tikslesnius duomenis.

Jei jums bus atliekamas kontrastinis tyrimas, gali tekti išgerti arba jums bus sušvirkštas kontrastinis tirpalas. Todėl būtina įsitikinti, jog nesate jautrūs jodo preparatams (kontrastinei medžiagai).

Atliekant širdies tyrimus, būtina sąlyga, kad širdies ritmas būtų ne mažesnis nei 65 kartai per minutę. Kitu atveju tyrimo nebus galima atlikti.

Atliekant kaklo minkštųjų audinių, krūtinės ląstos ar galvos srities tyrimus, reikėtų prieš tyrimą nevalgyti bent 2 valandas. Taip pat tyrimo dieną nenaudoti makiažo ar plaukų modeliavimo priemonių.

Tyrimo kokybei gali turėti įtakos priaugintos blakstienos ar nagų lakas.

Jei tyrimas atliekamas pilvo ar dubens srityje, patariama nevalgyti ir negerti apie keturias ar šešias valandas iki tyrimo. Moterims, kurioms bus atliekamas dubens srities tyrimas, prieš tyrimą reikėtų nesišlapinti, kad šlapimo pūslė būtų pilna.

Registraciją tyrimui atliekantis diagnostikos centro specialistas išsamiai informuos apie tai, kaip daroma procedūra ir kokio pasiruošimo reikia.

 

Ar kompiuterinės tomografijos tyrimas kenksmingas?

 

Atliekant rentgeno diagnostikos procedūras žmogaus kūnas yra veikiamas jonizuojančios spinduliuotės, kitaip tariant, apšvitinamas. Kompiuterinės tomografijos tyrimų metu pacientas gauna palyginti didelę radiacijos dozę. Iš natūralios aplinkos tokią apšvitą gauname per 8 ar 12 mėnesių. Todėl natūraliai kyla klausimas apie riziką susirgti vėžiu atlikus kompiuterinę tomografiją. Vieno tyrimo kenksmingumas tikrai nėra didelis, todėl vėžinių susirgimų pavojaus tikimybė prilygsta nuliui. Jei tyrimas atliekamas daug kartų, o kūno tiriamoji sritis didelė, tuomet onkologinių ligų išsivystymo tikimybė padidėja. Tačiau nereikia pamiršti, jog kompiuterinės tomografijos tyrimai turi būti skiriami tik tuomet, kai nėra kitų būdų diagnozuoti ligas ar įvertinti žmogaus būklę. Tuomet, kai didesnė žala bus padaryta tyrimo neatlikus.

Stengiantis išvengti bet kokios nereikalingos apšvitos grėsmės, tomografijos tyrimų nerekomenduojama atlikti nėštumo metu. Tačiau jei tyrimo būtinumą rodo nėščiosios gyvybinės indikacijos, dedamos visos pastangos, kad vaisius gautų kaip įmanomą mažesnę apšvitą. Ar kenksminga vaisiui bus atliekama procedūra, priklauso ir nuo tiriamos kūno vietos. O štai žindymas nėra kliūtis tyrimui atlikti. Skenavimo metu gauta apšvita žmogus kūne nesikaupia ir šia prasme maitinti kūdikį yra saugu. Jei vis tik mama nerimauja, pataria dvidešimt keturias valandas susilaikyti nuo žindymo. O kūdikį maitinti prieš procedūrą pasiruoštu pienu.

 

KT tyrimo šalutiniai poveikiai

 

Kompiuterinės tomografijos tyrimo šalutinis poveikis yra siejamas su jonizuojančios spinduliuotės veika. Didelė apšvita sukelia vėžinių ir genetinių pakitimų vystymosi tikimybę. Labiausiai spinduliuotė veikia lytines liaukas ir kaulų čiulpus. Todėl moterims nėštumo metu bei visiems jauniems žmonėms tyrimas atliekamas tik esant neišvengiamai būtinybei. Ar kenkia apšvitos poveikis, ir kaip reikšmingai, priklauso ir nuo jo trukmės, veikiamos kūno vietos, bendros sveikatos būklės. Todėl kiekvieno paciento atveju yra individualus. Kiekvienam pacientui pirmiausia vertėtu pasitarti su gydančiu gydytojų ar diagnostikos centro specialistu.

 

Ar reikalingas siuntimas šiam tyrimui?

 

Kompiuterinės rentgeno tomografijos paslaugos teikiamos ir valstybinėse, ir privačiose medicinos klinikose. Šiuos tyrimus privačiai galima atlikti su siuntimu ir be siuntimo. Abiem atvejais rekomenduojama rimta ir nuodugni gydytojo specialisto konsultacija. Be to, svarbu ne tik kaip atliekama pati procedūra, bet ir kaip dešifruojami gauti duomenys. Todėl renkantis tyrimų kliniką labiau verta pasikliauti įstaigos patikimumu, atsiliepimais ir dirbančių medikų patirtimi. Vilniuje įsikūręs diagnostikos centras UAB „Tomografija“ ne tik profesionaliai atlieka kompiuterinės tomografijos tyrimus, bet ir siekia nuoširdžiai bendrauti bei patarti kiekvienam savo pacientui. Diagnostikos centre taikomos paslaugų kainos priklauso nuo jų pobūdžio ir sudėtingumo. Neretai siūlomos nuolaidos bei akcijos, kuomet tyrimai pacientams atliekami pigiau. Jei turite gydytojo siuntimą, verta žinoti, kad tam tikri tyrimai bei teikiamos paslaugos yra kompensuojamos teritorinių ligonių kasų skyrių.