Rudens Ligos

Rudens Ligos

– Ar išties artėjantis ruduo – toks kritiškas periodas, kaip paūmėja visos lėtinės ligos ?

–    Deja, tai išties taip. Prasidėjus pirmiems šalčiams, paūmėja tokios lėtinės ligos kaip osteochondrozė, artrozė, stuburo tarpslankstelių diskų išvarža. Šiltomis dienomis pamirštos įvairios atramos ir judėjimo aparato ligos sutartinai primena apie savo egzistavimą.Jos reikalauja neatidėliotinų priemonių. Stuburo tarpslankstelinių diskų išvarža – problema, reikalaujanti ypatingų diagnostikos metodų. Šiam tikslui mūsų klinikoje ir kitose medicinos įstaigose sėkmingai taikoma kompiuterinė bei magnetinė rezonansinė tomografija. O štai skaudantys sąnariai – problema, kurią galima išsiaiškinti ir savarankiškai, pajutus juose skausmą bei sukaustymą.

–  Gaila, bet ir nesveiki sąnariai, ir stuburo tarpslankstelinių diskų išvaržos gali atsirasti dėl pokyčių, vykstančių žmogaus organizme, sulaukus vyresnio amžiaus. Tačiau juk nėra taip, kad nebūtų jokių būdų susilpninti negatyvų vyresnio amžiaus ir vėsesnio oro poveikį organizmui bei iš anksto pasirūpinti savo sveikata?

    Sąnarių skausmas  nuolat primena apie save: sąnariai tampa nelankstūs ( praranda elastingumą), žmogus jaučiasi sukaustytas judindamas rankas ir kojas (dažniausiai rytais). Tačiau būtina žinoti, kad nesveikų sąnarių požymis yra toks įprastasbei iš pirmo žvilgsnio nekaltas reiškynis kaip traškėjimas – ne kas kita, kaip pirmas gresiančios atrozės požymis.

Ši liga vystosi ilgą laiką. Ji gali metų metus ardyti sąnarių kremzles ir neoasireikšti stipriais skausmais.

Jauno organizmo visų sąnąrių paviršius yra visiškai lygus, tarp jų skysčio, kuris kokybiškai, „sutepa“ sąnarius. Taip sąnariai apsaugomi nuo traumų, trynimosi ir dilimo.

Kažkada artrozė, kaip ir tarpslankstelinių diskų išvarža, buvo priskiriama senatvės ligoms. Dabar ši diagnozė vis dažniau nustatoma visai jauniems žmonėms.nuolat primena apie save: sąnariai tampa nelankstūs ( praranda elastingumą), žmogus jaučiasi sukaustytas judindamas rankas ir kojas (dažniausiai rytais). Tačiau būtina žinoti, kad nesveikų sąnarių požymis yra toks įprastasbei iš pirmo žvilgsnio nekaltas reiškynis kaip traškėjimas – ne kas kita, kaip pirmas gresiančios atrozės požymis.

–  Kokios dar sąnąrių  ir stuburo ligos dažnai kamuoja mūsų šalies gyventojus?

–   Remiantis statistiką, keturi iš penkių pacientų, kurie ateina pas gydytoją dėl sąnarių skausmų, išgirsta diagnozę „osteoartrozė“. Ši liga susijusi su sąnario kremzlių lėta degeneracija ir suirimu – vadinamuoju „susidėvėjimu“. Kaip minėta, ankščiau artrozė buvo laikoma pagyvenusių žmonių liga. Šiandien į mus kreipiasi jau 35 metų sulaukę žmonės. Moterys nuo šių ligų kenčia dažniau. Yra ligos formų,kurios perduodamos tik moteriškąja linija: rankų kauliukai, pėdos nykštys. Tarp vyrų tai pasitaiko labai retai. Artrozės priežasčių daugybė: globalus gyventojų senėjimas ir nutukimas, sąnarių traumos, stereotipiški judesiai, nejudrus gyvenimo būdas. Artrozė gali kilti bet kokiame sąnaryje, kur yra kremzlinis audinys. Jeigu procesas apima stuburą, tai jau yra osteochondrozė.

Mūsų šalies, kurios klimatas nelepina itin gerais orais, gyventojams kelia nerimą ir kitos atramos bei judėjimo aparato ligos. Pavyzdžiui, „podagra“, išvertus iš graikų kalbos, reiškia „koja spąstuose“. Anksčiau šia liga sirgdavo aristokratai.Ryte po gausios vakarienės žmogus nubusdavo nuo stipraus skausmo. Sąnarys karštas, patinęs, oda raudona, skauda. Dažniausiai skaudėdavo vienas smulkus pėdos sąnariukas, tačiau žmogus nebegalėdavo judėti. Šiandien daugelis gyvena mažai judėdami ir sočiai maitindamiesi, todėl ši klastinga liga sugrižo. Beje, iš dešimties ja sergančiujų devyni – vyrai. Iki tam tikro laipsnio ši liga yra kontroliuojama, žmogus pats gali atgauti formą – dieta, sportas, ir  viskas praeis. Tačiau tik kai kurie stengiasi tokiu būdu įveikti negalavimą, likusieji toliau vartoja nuskausminamasias tabletes.

  Šiuolaiknės medicinos galimybės nėra beribės. Tačiau gyvename XXI amžiuje. Tad ar galima išgydyti osteochondroze?

–    Galima visiškai pašalinti namalonius pojūčius.Po gydymo sugrįžta aktyvumas ir darbingumas, atsiranda galimybė atlikti įprastus veiksmus be skausmo. Dar ne taip seniai ši liga buvo gydoma milteliais ir tabletėmis, gerinančiomis sąnarių judrumą. Pastaraisiais metais gydymui vis aktyviau taikomi stambiamolekuliai želės pavidalo preparatai.

Be to, mūsų klinikoje aštrus skausmas pašalinimas ir ostioartrozė gydoma naudojant magnetoterapinį aparatą „Multimag“. Pakanka atlikti penkias-dešimt neskausmingų procedūrų, ir žmogus ilgam pamiršta savo ligą.

Noriu pabrėžti, kad antrasis mūsų šalyje unukalus gydomasis aparatas „Multimag“, gavus atitinkamą licenciją, jau šį rudenį galės padėti Pabradės reabilitacijos ir poilsio centro pacientams. Tai nebloga dovana Vilniaus ir Švenčionių rajonų gyventojams, kurie galės gydytis panaudodami šiuolaikinę medicinos įrangą.

Baigdamas noriu pasakyti, kad savarankiškas gydymasis gali sukelti įvairių komplikacijų.Svarbiausia – nustatyti tikslią diagnozę ir nedelsiant pradėti gydymą. Mūsų klinika naudoja šiuolaikinę diagnostikos įrangą – kompiuterinius ir magnetinius rezonansinius tomografus, taip pat gydomajį aparatą „Multimag“, todėl mes galime išspręsti daugelį problemų,susijusių su jūsų sveikata.

–  Dėkojame už pokalbį.